Home Magazín Zdražování, jaké jsme zde 17 let neměli. Vrchol teprve přijde, jaké zboží...

Zdražování, jaké jsme zde 17 let neměli. Vrchol teprve přijde, jaké zboží a služby potáhnou inflaci?

0

Růst spotřebitelských cen byl v lednu nejrychlejší za posledních 17 let. Inflace se vyšplhala na 8,4 procenta a jejím motorem byly především rostoucí ceny energií a potravin. V překladu to znamená, že když člověk loni utratil za vybrané zboží a služby 100 eur, dnes na to samé bude potřebovat o více než osm eur více.

Inflaci meziročně nejvýrazněji podpořil růst cen potravin o 8,1 procenta, což je nejvyšší hodnota od září 2008. Pokud si to rozměníme na drobné a blíže se podíváme na statistické údaje, tak rapidně šly nahoru ceny olejů a tuků, které zdražily až o čtvrtinu. O 15 procent meziročně zdražila i zelenina ao skoro desetinu si musíme připlatit i za mléčné výrobky.

Směrem vzhůru zamířila i cena chleba, ovoce či ryb. Potraviny a nealkoholické nápoje jsou druhou nejvýznamnější položkou ve výdajích českých domácností.

Meziročně šla nahoru i položka bydlení a energie. Na vysoké ceny energií jsou Slováci obzvláště citliví, protože tvoří nejvyšší podíl výdajů domácností. Na energie dáváme v přepočtu na hlavu 878 eur ročně, což je více než průměr v evropské sedmadvacítce, který byl loni 651 eur. Za leden se zvýšily ceny za bydlení a energie meziročně o 12,6 procenta, což bylo způsobeno především zvýšením regulovaných cen energií. Plyn šel za rok vzhůru o skoro 20 procent a elektřina o téměř 12 procent. Vysoký nárůst je způsoben také tím, že před rokem ceny energií klesly.

Statistici upozorňují, že růst zaznamenaly i další zboží a služby napříč spotřebním košem, které jednotlivě sice tvoří méně významné položky z hlediska váhy ve výdajích slovenských domácností, ale v souhrnu nejsou zanedbatelné.

Rohlíky, mouka, ovoce či luštěniny. Nižší DPH by přinesla úlevu peněženkám pouze u vybraných potravin
Vysokou hodnotu inflace ovlivňovaly i ceny paliv v osobní dopravě, které byly meziročně vyšší o 23,2 procenta. Výrazně zdražily například služby na údržbu a opravu obydlí, které meziročně poskočily o 16,7 procenta. Připlatíme si také za kadeřníka či holiče, kde cena stoupla o 7,8 procenta. Za svůj zlozvyk si připlatí i kuřáci. Jen v lednu stouply ceny tabáku meziročně o 15,2 procenta. Ceny za krabici cigaret se zvýšily i začátkem února, což se promítne do růstu cen za tento měsíc.

Exit mobile version