Home Pro Muže Za energie utrácíme tolik, co Němci či Rakušané. I malé změny však...

Za energie utrácíme tolik, co Němci či Rakušané. I malé změny však umí ušetřit desítky eur (+ rady)

0

cena energií,elektřina, cena energie,
V letošním roce tedy mnohé peněženky zabolí ještě více, protože plyn podraží o 9 až 24 procent a za elektřinu si lidé připlatí o 10 až 15 procent více. \“Od ledna začnou táhnout inflaci vyšší ceny elektřiny, plynu a tepla,\“ potvrzuje i analytik Národní banky Slovenska Branislav Karmažin.

A protože pomoc vlády se zatím ukazuje jako nedostatečná, lidé si musí pomoci sami. V současnosti existuje mnoho možností, jak ušetřit energii a díky tomu i peníze – od beznákladových až po finančně náročnější. \“Při zvažování, jak začít spotřebu energie snižovat systematicky, je proto vždy rozhodující, kolik je domácnost ochotna investovat,\“ vysvětluje Michal Ilovič, energetický konzultant Slovenské inovační energetické agentury (SIEA) z poradenského centra Žít energií v Banské Bystrici.

Branislav Strýček, generální ředitel Slovenských elektráren
ČTĚTE VÍCE
Nová daň potopí dostavbu Mochovců. Není na výplaty, v březnu zbrankrotujeme, říká šéf elektráren
Na energie dáváme v přepočtu na hlavu 878 eur ročně, což je více než průměr v evropské sedmadvacítce, který byl loni 651 eur. Slovensko tak předběhly ve výdajích na energie na hlavu jen dvě země – Švédsko a Finsko. Podobné částky jako Slováci platí za energie například Němci, Belgičané či Rakušané.

Okamžité změny v domácnosti
I malá změna v cenách se tedy na naší běžné spotřebě projeví opravdu výrazně. „Pro rok 2022 se musíme smířit s ceníky a můžeme se snažit jen naši spotřebu minimalizovat. U domácností je vhodné sáhnout po úspornějších spotřebičích, žárovkách a změně návyků. Překvapivě velký rozdíl ve spotřebě udělá například námraza v chladničce a mrazničce, takže doporučuji je co nejdříve vyčistit,” zdůrazňuje Andrej Lednár, jednatel poradenské společnosti První energetická.

Jak změnit dodavatele a na co si dát pozor

  1. Dopřejte si čas a řádně si přečtěte obchodní podmínky původního i nového dodavatele. Na bezplatné odstoupení od smlouvy máte ze zákona 14 dní ode dne podpisu.
  2. Dejte pozor na účinnost nové smlouvy související s vázaností u původního dodavatele. Výjimkou při ukončení smlouvy před uplynutím vázanosti je změna dodavatele z důvodu změny ceny nebo obchodních podmínek původního dodavatele.
  3. Pokud od stejného dodavatele odebíráte více komodit – tedy i elektřinu, i plyn, máte uzavřeny dvě smlouvy. Chcete-li zrušit obě smlouvy, musíte odstoupit buď od obou smluv najednou, nebo od každé zvlášť. Dejte pozor, každá ze smluv může mít různou vázanost.
  4. Nepodepisujte více smluv najednou – nejen smlouvu, ale i dodatky ke smlouvám a různá připojištění s prolongací původní smlouvy. Často se stává, že odběratel podepíše během pár dní více dokumentů od různých dodavatelů.
  5. Pokud si nevíte rady, obraťte se na spotřebitelské sdružení, které vám s vaší smlouvou poradí a pomůže. I podomní prodejce se může vrátit až poté, co si důkladně přečtete všechny podmínky smlouvy. Nedejte se nachytat tím, že vás někdo odpojí, pokud rychle něco nepodepíšete.

Při výběru úspornějších spotřebičů pomohou energetické štítky, jejichž prostřednictvím lze jednoduše porovnat spotřebu energie, ale i další parametry jako spotřebu vody či délku cyklu u praček a myček nádobí. Přestože jsou moderní spotřebiče stále úspornější, je třeba dát pozor i na to, že jejich počet v domácnostech roste a využívají se více, proto spotřeba elektřiny v domácnostech klesat nemusí.

Největší úspory energie lze podle Iloviče ze SIEA dosáhnout zateplením domu, výměnou oken a výměnou topných zařízení, jejichž výkon by měl být přizpůsoben nižší potřebě energie po obnově. \“I když právě na tato nejdražší opatření související s obnovou domů a modernizací zařízení měli domácnosti možnost již v minulosti získat finanční podporu, v roce 2022 se mají možnosti podpory v této oblasti zásadně rozšířit,\“ říká konzultant. Novinkou má být také podpora z plánu obnovy určená na obnovu rodinných domů. Konkrétní podmínky této pomoci má Agentura životního prostředí zveřejnit v průběhu ledna 2022.

Exit mobile version